پرنده نگری

پرنده شناسی

 

همراه با ما از تماشای پرندگان لذت ببرید

بحث کنید

و بیاموزید

 

تالار گفتگوی پرنده نگری و پرنده شناسی

ورود

اولین سفر از مجموعه سفرهای پروژه "تالابها و مناطق مهم پرندگان ایران در 24 ماه" به بازدید از دریاچه سد ماملو و پارک ملی خجیر اختصاص یافت. این دریاچه به عنوان یکی از مناطق ارزشمند مهاجرت پرندگان و یکی از زیستگاه های آبی استان تهران محسوب می شود و قرار گرفتن آن در پارک ملی خجیر اهمیت این منطقه را دو چندان می نماید.

سفر در ساعت 6و 30 دقیقه بامداد روز جمعه ششم بهمن با همراهی دوستان و اعضای باشگاه پرنده نگری طرلان و حرکت از میدان ونک آغاز شد. در طول مسیر اطلاعاتی در مورد برنامه تالابها و جزوات مرتبط با هر سفر به همسفران ارایه شد.

اولین منطقه مورد بازدید، دریاچه سد ماملو -به عنوان هدف اصلی برنامه- بود که در این منطقه گونه های زیر مشاهده شدند:
اگرت کوچک، کشیم بزرگ، باکلان، حواصیل خاکستری، اردک سرسبز، خوتکا و گونه ای کاکایی که به دلیل دوری قابل شناسایی نبود. در مناطق اطراف دریاچه نیز سهره جنگلی، کمر کولی بزرگ، کلاغ ابلق، زاغی، کبک، سارگپه پابلند و کبوتر چاهی حضور داشتند.


دریاچه سد ماملو، عکس از آقای رضا پذیرش

آنچه که شیرینی سفر را دو چندان نمود مشاهده یک عقاب شاهی بالغ در مسیر بود که برای مدتی طولانی بر روی درختی نشسته بود و زمان کافی برای همه دوستان فراهم نمود تا به حد نیاز و کفایت ببینندش.

پس از آن برای صرف صبحانه به منطقه موسوم به باغ شاه رفتیم و از آنجا مسیر به سمت باغ انگوری ادامه یافت و در نهایت به سمت جاده بازگشتیم.


پرنده نگری درباغ شاه، عکس از آقای رضا پذیرش

لیست گونه های مشاهده شده در این مسیر به شرح زیر است:
دلیجه کوچک، زردپر کوهی، دارکوب سوری، زردپر لیمویی، طرلان، یا کریم، دم سرخ پشت بلوطی، چرخ ریسک بزرگ، سهره نوک بزرگ، چرخ ریسک سر آبی، عقاب طلایی، توکای سیاه، سسک جنبان، چیف چاف، دیوارخزک، تیهوو دم سرخ سیاه.


مسیر باغ شاه به باغ انگوری، عکس از آقای رضا پذیرش

پایان بخش برنامه، صرف ناهار در حاشیه دریاچه سد ماملو بود که با ثبت گونه های زیر همراه شد:
مینا، گنجشک خانگی، دم جنبانک ابلق، پیپت تالابی، گیلار، چنگر و الیکایی.


مسیر باغ شاه به باغ انگوری، عکس از آقای رضا پذیرش