پرنده نگری

پرنده شناسی

 

همراه با ما از تماشای پرندگان لذت ببرید

بحث کنید

و بیاموزید

 

تالار گفتگوی پرنده نگری و پرنده شناسی

ورود

 اواخر هفته گذشته سفر سه روزه ای به خوزستان به همت انجمن پوزپلنگ ایرانی و با هدف پرنده نگری، مشاهده حیات وحش و آثار باستانی انجام شد. در این سفر اعضای انجمن یوزپلنگ ایرانی طبق برنامه و به راهنمایی آقای باقر نظامی به مشاهده و ثبت گونه های  مختلف خوزستان پرداختند. تعداد 64 گونه در این سفر ثبت شد که در این میان مشاهده اردک مرمری در فاصله چند متری جاده آسفالت بین شهری شاید عجیب ترین رکورد محسوب شود.


در چند ده متری منصقه گردشگری تالاب شادگان و در حاشیه جاده بین شهری، زنان بومی مشغول فروش ماهی های صید شده و پرندگان شکار شده به رهگذران بودند. در میان خوتکا و طاووسک و سر سبزها، اردکی مشاهده شد با جثه مشابه خوتکا، رنگی نزدیک به خوتکای ماده و سری بریده. اما تعجب باقر نظامی از مشاهده این پرنده حاکی از اتفاقی دردناک داشت، اولین ملاقات تمامی اعضای گروه با یک پرنده نادر و در خطر انقراض: اردک مرمری.

فروشنده با ذکر جملاتی به عربی اجازه عکاسی نمی داد و صحبتهایش توسط نوجوانان برای گروه ترجمه می شد. یک از این مترجمین جوان که بلافاصله بعد از دیدن اردک مورد بحث با ذکر نام اردک مرمری تعجب همه را بر انگیخت معتقد بود که تعدادی از این پرنده همواره مشاهده و شکار می شود.

قیمت فروش این پرنده معادل 10 عدد تخم غاز بود، 5000 تومان برای یک گونه نادر !! ه

گزارش و عكس از شهرام امیری شریفی
www.arw.ir