پرنده نگری

پرنده شناسی

 

همراه با ما از تماشای پرندگان لذت ببرید

بحث کنید

و بیاموزید

 

تالار گفتگوی پرنده نگری و پرنده شناسی

ورود

در ادامه پرنده نگری در تهران , پارک پردیسان هدف بعدی بود . این پارک با وسعت و تنوع گیاهی خود قابلیت پذیرایی از گونه های متنوع پرنده را داراست, که در زیر به صورت مشروح به اطلاع میرسد . در انتها لیست پرندگان دیده شده در این سفر به همراه نام انگلیسی انها اورده شده است.......

پرنده نگری - پارک پردیسان

تاریخ سفر: 23 دی ماه 1388
 

در ادامه پرنده نگری در تهران , پارک پردیسان هدف بعدی بود . این پارک با وسعت و تنوع گیاهی خود قابلیت پذیرایی از گونه های متنوع پرنده را داراست, که در زیر به صورت مشروح به اطلاع میرسد . در انتها لیست پرندگان دیده شده در این سفر به همراه نام انگلیسی انها اورده شده است.

وقتی که اول صبح و بعد از تحمل ترافیک صبحگاهی به پارک  پردیسان رسیدم و ماشین را پارک کردم , پارکینگ توجه مرا جلب کرد. جمعیتهای نسبتا زیادی از پرندگان همیشگی. گنجشک خانگی , کبوتر چاهی , کلاغ سیاه  و کلاغ ابلق  در حال فعالیت بودند . این پرنگان در همه جای تهران نیز دیده میشوند.

مسیر خود را با حرکت در یگانه مسیر اسفالت پارک و به سمت غرب ادامه دادم و باز هم به پرنده اشنایی برخوردم . بلبل خرما هم دارای جمعیت خوبی بود. بالاخره سرو کله زاغی زیبا هم پیدا شد و این پرنده هم مشغول فعالیت در میان درختان بود.

پس از عبور از پل و وارد شدن به سایت غربی پارک کمی تنوع بهتر شد و با شنیدن صدای زیبایی که متعلق به چرخ ریسک بزرگ بود , ( احتملا زیر گونه اینترمدیت ) در حال بازگشت به مسیر جاده دم جنبانک ابلق دیده شد.

کمی که به محدوده قسمت باغ وحش پارک نزدیک شدم , یک جفت مینا دیدم . که پس از دقت بیشتر متوجه شدم که در یک منطقه محدود تعداد بیشتری از این پرنده هستند و عجیب اینکه فعالیت انها محدود به قسمت شمال غربی پارک بود و بس.

کمی مسیر خود را ادامه دادم و در نزدیکی دره غربی  مشرف به پارک و در میان درختان نسبتا کوتاه قد , به قسمت زیبایی برای پرنده نگری برخوردم . میتوان گفت که انواع سهره ها در این محدوده مشغول به فعالیت بودند , که برای علاقه مندان به پرنده نگری میتواند جالب باشد .اولین پرنده ای که شناسایی  شد , سهره جنگلی بود . پس از ان سهره سبز که پرنده ای به غایت زیباست . از دیگر پرندگان میتوان از زرده پره لیمویی نام برد.

ولی پرنده دیگری نیز در میان این پرندگان دیده شد .این پرنده سهره کوهی بود . که در تعداد نسبتا زیادی قابل رویت بود . لکه قرمز پشت این پرنده  که بسیار هم مشخص و زیبا بود و در ضمن  خطوط خاص روی سینه که از زیر گردن شروع شده ولی به انتهای شکم نمیرسید, باعث شد که تشخیص این پرنده بدون هیچ شکی انجام پذیرد . پس از مشورت با استادم , جناب اقای بختیاری , تشخیص این پرنده قطعی شد. امیدوارم که به زودی عکس خوبی از این پرنده بتوانم تهیه کنم.

در ادامه مسیر به سمت پارکینگ , دیگر پرنده جدیدی یافت نشد.

 عکسهای حاضر توسط دوربین موبایل گرفته شده و به همین خاطر از کیفیت خوبی برخوردار نیستند.

در پایان فهرستی از پرندگان دیده شده به همراه نام انگلیسی انها اورده شده است:


گنجشک خانگی   house sparrow

کبوتر چاهی   rock dove

کلاغ سیاه   rook

کلاغ ابلق   hooded crow

بلبل خرما   white-cheeked bulbul

کلاغ زاغی   magpie

چرخ ریسک بزرگ   great tit

دم جنبانک ابلق   white wagtail

مینا   common mynah

سهره جنگلی   chaffinch  

سهره سبز   greenfinch

زرده پره لیمویی   yellowhammer

سهره کوهی   twite

 

در اینجا از 2 نفر تشکر میکنم: اول از استاد بختیاری بابت راهنماییهای بی دریغشان و بعد از خانم شیرین ملکی بابت گرد اوری لیست نامهای پرندگان ایران , به تفکیک فارسی , انگلیسی و نام علمی . چون این گرد اوری در ساده سازی کار برای ما پرنده نگر های تازه کار بسیار سودمند بوده و از اتلاف وقت به شدت جلوگیری کرده است.

با امید به موفقیت

حمزه رشدی فردوسی