پرنده نگری

پرنده شناسی

 

همراه با ما از تماشای پرندگان لذت ببرید

بحث کنید

و بیاموزید

 

تالار گفتگوی پرنده نگری و پرنده شناسی

ورود

از همون ابتدا یه شاه طوطی ورودمون به پارک رو خوش آمد گفت قرار ساعت  6:30 جلوی درب اصلی پارک بود در همون 15 دقیقه ای که منتظر جمع شدن گروه بودیم دیدن کلاغ سیاه در حال لانه سازی، جیغ جیغ یه شاه طوطی، بازیگوشی های دو تا بلبل خرما توجه همه را به  خودش جلب کرد............

 

 مسئله این است : چک چک گوش سیاه بود یا پشت سفید؟

(گزارش بازدید پارک جمشیدیه جمعه 4/2/88 )
 
 
   از همون ابتدا یه شاه طوطی ورودمون به پارک رو خوش آمد گفت قرار ساعت  6:30 جلوی درب اصلی پارک بود در همون 15 دقیقه ای که منتظر جمع شدن گروه بودیم دیدن کلاغ سیاه در حال لانه سازی، جیغ جیغ یه شاه طوطی، بازیگوشی های دو تا بلبل خرما توجه همه را به  خودش جلب کرد.
وقتی همه جمع شدند( 16 نفر = 10 تا آقا + 6 تا خانم،از اعضا ی طرلان و علاقه مندان پرندگان) به راه افتادیم،تصمیم داشتیم از درب بالایی وارد پارک بشیم هنوز به درب بالا نرسیده بودیم که گروه برای دیدن 2 تا سهره گلی متوقف شد، وقتی وارد پارک شدیم یه بلبل کوچولو با صدای قشنگش ازمون استقبال کرد.هر چی می گشتیم که پیداش کنیم نمی شد بالاخره بچه ها تونستند جاش رو پیدا کنند یه جوری لای شاخه های درخت نشسته بود که دیدنش سخت بود. بچه هایی که دوربین داشتند دلشون می خواست از این صاحب صدای دلربا ،عکس بگیرند و با سماجت اونقدر دنبالش کردند که در یک موقعیت مناسب حاضر شد جلوی دوربین آواز بخونه .

 

Image

 

 
  درهمون گیر و دار که در حال عکس انداختن از بلبل بودیم سر و کله سسک سر سیاه پیدا شد که با شدت هر چه تمام آواز می خوند که البته صداش به پای صدای رفیقمون نمی رسید و اون تعداد از بچه ها که به دنبال بلبل رفته بودند نتونستند این سسک بازیگوش رو ببینند. بعد از این ماجرا به سمت بالاتر پارک رفتیم در طول حرکت در پارک دیدن گاه و بیگاه سهره گلی ها که رنگ گلیشون توی این فصل پر رنگ تر شده بود ذوق زده مون می کرد و بعد از اون، دیدن یک سسک کوچولوی بازیگوش باعث شد که هر کس نظرش رو درباره اینکه چه جور سسکیه اعلام کنه، از اونجایی که سسک در حال خوردن یه چیزایی روی بوته های رزشک بود و کم تر از همیشه ورجه وورجه می کرد همه با دقت نگاهش کردند، و در نهایت این نتیجه رسیدند که ایشون سسک برگی کوچک تشریف دارند( باید خیلی خیلی خیلی خوش شانس باشید که یه سسک رو در حال خوردن ببینید چون همشیه اونقدر در حال جست و خیزه که نمیشه درست و حسابی دیدش)
  در همین گیر و دار سر کله یک جفت چک چک پیدا شد که حواس همه را به خودش جلب کرد و اینطوری شد که به دنبال چک چکها همه به سمت بالای پارک به راه افتادیم...... یکی می گفت چک چک گوش سیاهه یکی می گفت چک چک پشت سفیده یکی می گفت چک چک ابلقه......و بحث همینجور ادامه داشت خلاصه به دنبالش راه افتادیم ،حسابی دیدیدمش و حسابی عکس گرفتیم و مطمئن شدیم که ایشون و بانو چک چک پشت سفید تشریف دارند.
 
 
Image  در راه پایین آمدن مجددا سسک سر سیاه رو دیدیدم که به همراه بانوی کاکل بلوطیشون در حال خوردن شته های بوته های رز بودند .و البته موفق به دیدن چک چک گوش سیاه هم شدیم. پرنده هایی که در را بازگشت دیدم سهره پیشانی سرخ،سهره سینه سرخ،مینا ،توکای سیاه،چرخریسک بزرگ،دلیجه،سسک چیف چاف و سارگپه بودند.

 
 
Image
 


با اینکه هوا ابر بود ولی دیدن این همه پرنده حسابی خوشحالمون کرد.در حین دیدن پرنده ها افرادی که برای کوهنوردی به پارک آمده بوند ازمون سوال می کردند که چه کار می کنید و بچه ها هم براشون توضیح می دادند که داریم پرنده های پارک رو ثبت میکنیم و با تعجب می پرسیدند که مگه اینجا چه قدر پرنده داره؟ و وقتی که اجاز می دادیم که با دوربین و تلسکوپ پرنده ها رو رصد کنند و با چشم خودشون پرنده ها می دیدند ، باور می کردند که تهران پرنده دارد.


Image